Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej Skalnych Grzybów. Tutaj na leśnym szlaku co chwilę natrafiamy na wyjątkowe głazy o figlarnych kształtach, które liczą już miliony lat.

Góry Stołowe mogą pochwalić się naprawdę sporą ilością różnorodnych szlaków. Nie tylko Szczeliniec Wielki i Błędne Skały mogą nas zaskoczyć. Równie ciekawym szlakiem, jest spacer ścieżką przyrodniczą Skalne Grzyby. Oprócz finezyjnych skalnych grzybów zobaczymy tu ciekawe punkty widokowe oraz dowiemy się kilku ciekawostek o tym, jak powstały te fenomenalne formacje skalne i co tak naprawdę je wyrzeźbiło.

Ścieżka edukacyjna Skalne Grzyby jest naprawdę świetną atrakcją na rodzinny wypad z dziećmi. Na szlaku możemy odgadywać co nam przypomina każda z formacji. Co ciekawe, Skalne Grzyby przez wiele lat były ukryte pośrodku lasu i tak naprawdę nikt się nawet nie spodziewał, że te piękne skały tutaj w ogóle są. Dopiero w 1955 roku po wielkiej wichurze powalone drzewa odkryty tę perełkę. Od tego czasu Skalne Grzyby są jedną z ciekawszych atrakcji Gór Stołowych.

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

Skalne Grzyby – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do Skalnych Grzybów? Te zjawiskowe formacje skalne leżą na terenie parku Narodowego Gór Stołowych. Dojechać tutaj możemy od strony miejscowości Szczytna, kierując się do wsi Batorów.

Gdzie zaparkować blisko szlaku Skalne Grzyby? Samochód możemy zostawić na przestronnym i bezpłatnym parkingu w dzielnicy Batorówek. Parking jest tuż przy wejściu na szlak.


Szlak przez Skalne Grzyby – najciekawsza trasa, ile się idzie?

Nasz spacer na Skalne Grzyby rozpoczynamy z parkingu w wiosce Batorów. Dalej ruszamy już pieszo szlakiem żółtym oraz zieloną trasą ścieżki edukacyjnej. Szlak w pętli liczy 6,5 km, a na jego przejście potrzebujemy około 1 godz. 45 min. Dzięki tablicom edukacyjnym mamy okazję odkryć sporo przyrodniczych ciekawostek. To idealny szlak również dla dzieci. Trasa jest bardzo łatwa, a z punktu widokowego na skale Pielgrzym mamy świetną panoramę na Wambierzyce!

Już na samym początku szlaku po przejściu zaledwie kilometra na naszej drodze staje potężna skała Żaba. Co prawda, żeby faktycznie zobaczyć w niej podobiznę żaby, trzeba mocno puścić wodze fantazji… Jednak warto spróbować.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Nieco dalej spotykamy skałę Skalny Mur, w tym przypadku nazwa jest jak najbardziej trafna. Przed naszymi oczami faktycznie wyrasta potężna, pionowa skalna ściana. Skalny Mur rozciąga się na długość 30 metrów, a w najwyższym miejscu ma aż 10 metrów wysokości. Co więcej ta skała jest jedną z najdłuższych formacji w całych górach Stołowych.

Kolejno mijamy skałę Parowóz, tutaj z kolei mamy okazję przyjrzeć się jej z bliska, żeby poznać skutki i efekty wietrzenia, czyli niszczenia skał. Choć wiek skał liczymy już w milionach lat, to jednak ich wygląd na przestrzeni wieków ciągle się zmienia.

Skalne Olbrzymy w Górach Stołowych

Zwiedzając szlak Skalnych Grzybów docieramy wreszcie do skały Żółw. Tutaj bez trudu rozpoznajemy jego skorupę, głowę i nogi. Nierzadko spacerując po Górach Stołowych spotykamy również skały podparte patykami… Czy to im pomaga, a może zabezpiecza przed runięciem?

Jak się okazuje ten zwyczaj zapoczątkowali lokalni przewodnicy! Często dla żartu opowiadali, że podpieranie głazów patykami może uchronić ich nawet przed końcem świata. Jak widać ten zwyczaj turyści przyjęli bardzo ochoczo. Podobnie wygląda sprawa z nazewnictwem skał. W wielu przypadkach ich imiona są nadawane na podstawie lokalnych legend, które opowiadają o zaklętych w głazy postaciach.

Najciekawsze formacje na szlaku Skalnych Grzybów

Na trasie Skalnych Grzybów mamy okazję zobaczyć niezwykle urozmaicone formy skalnych niecek i garbów. Jeśli interesujesz się choć trochę geologią, to z pewnością poczujesz się tutaj jak w raju. Jedną z ciekawszych skał jest tutaj zdecydowanie Piętrowy Grzybek.

Natomiast w skale Zamek możemy odkryć tajemne przejście pomiędzy szczelinami. Najśmieszniejszą skałą jest Głowa Lamy, ten wysoki skalny grzybek stoi na wąskiej nóżce, a zamiast kapelusza ma na czubku właśnie głowę lamy. A żeby tego wszystkiego było mało, to na szlaku spotkamy również podwójne syjamskie skały, czyli Grzyby Bliźniaki.

Nasz spacer przez Skalne Grzyby możemy też nieco wydłużyć i dodatkowo zaliczyć punkt widokowy na skale Pielgrzym. Wystarczy, że ze ścieżki edukacyjnej odbijemy na niebieski szlak i już po 15 minutach podziwiamy panoramę Kotliny Kłodzkiej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych?

  • Szczeliniec Wielki (922 m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najciekawszych atrakcji Sudetów. Jak magnes przyciąga swoimi widokowymi tarasami, tajemniczym labiryntem i bajkowo położonym schroniskiem, które stoi na skraju pionowej ściany.
Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?
  • Koniecznie odwiedź również szlak Radkowskie Skały! Gdzie z jednej strony towarzyszą nam pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów.
Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych
  • Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. Tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Na tym genialnym szlaku nie zabrakło też punktów widokowych z pięknymi panoramami.
Błędne Skały Góry Stołowe – zwiedzanie najpiękniejszego skalnego labiryntu, praktyczne informacje
  • Niknąca Łąka to ukryta w środku gęstego lasu potężna polana, na której możemy zobaczyć nietypowe karłowate drzewa, mokradła oraz bezodpływowe torfowisko, jakie jest rezerwatem ochrony ścisłej.
Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w Górach Stołowych
  • Wambierzyce to niewielkie miasto położone w cieniu Gór Stołowych. Cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin, piękna bazylika, która przypomina pałac oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie z prawie setką zabytków to powód, dla którego warto tu przyjechać.
Wambierzyce – bazylika i dróżki kalwaryjskie, zwiedzanie atrakcji dolnośląskiej Jerozolimy

Szlak Skalne Grzyby nam osobiście bardzo przypadł do gustu. Nie dość, że jest bardzo ciekawy i urozmaicony, to na dodatek wstęp jest bezpłatny. I jak to w Górach Stołowych na większość szlaków można zabrać psa. Jeśli zastanawiasz się jak przyjemnie spędzić czas z dziećmi, albo gdzie złapać chwilę oddechu od gwarnego miasta i natłoku pracy, to bez wahania ruszaj na Skalne Grzyby.

Plan Wypadu na szlak Skalne Grzyby

Dojazd: woj. dolnośląskie, droga nr 387 kierunek Radków – Karłów

Parking: bezpłatny parking przy szlaku, współrzędne 50.449406, 16.422505

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlak Parku Narodowego Gór Stołowych Skalne Grzyby jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 1h 45 min, dystans 7,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.6 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments